Dosiad jeźdźca wymaga stałej pracy, by mógł stopniowo zbliżać się do ideału. Podczas jednego z treningów warto więc wypróbować to ćwiczenie na znalezienie środka prostego dosiadu.
Znalezienie środka prostego dosiadu
Na poprawę dosiadu oraz znalezienie jego środka można korzystnie wpłynąć poprzez ćwiczenia z wykorzystaniem kontrastowych pozycji. Oznacza to, że warto poprzemieszczać się w siodle, aby odnaleźć w nim właściwe dla naszego ciała miejsce.
Jak to zrobić? Najpierw pochyl się maksymalnie do szyi konia, a potem odchyl do tylu na tyle, na ile pozwalają Ci mięśnie i profil siodła. Następnie przechyl tułów lekko w lewo i lekko w prawo. Zrób po jednym powolnym skręcie tułowia w obie strony tak, aby zobaczyć ogon konia. Maksymalnie obciągnij w dół lewą, a potem prawą nogę. Opuść mocno w dół palce stóp, a następnie pięty. Skręć głowę w lewo i w prawo, a potem zgodnie z potakującym ruchem. Nie zapomnij też o rękach. Podnieś mocno do góry ramiona i opuść je jak najniżej. Wyprostuj łokcie trzymając wodze, a następnie zegnij i mocno dociśnij do boków. Zaciśnij z całej siły pięści i zupełnie rozprostuj palce dłoni.
Przy każdym ćwiczeniu wykonuj maksymalny zakres ruchu, a następnie rozluźniaj mięśnie i spróbuj znaleźć najbardziej prawidłową dla Ciebie pozycję. Pamiętaj, aby Twoja pozycja była też komfortowa dla konia.
W ocenie Twojej postawy powinien pomóc doświadczony obserwator z zewnątrz. Możesz też wykorzystać jazdę i ćwiczenia przy lustrach, jeśli Twoja stajnia nimi dysponuje.
Tekst: Marta Kunka