Jak najlepiej zadbać o konia po zakończeniu sezonu letniego? Przyda mu się odpowiednia regeneracja. Podpowiadamy więc, jak przeprowadzić roztrenowanie konia.
Za nami intensywny sezon letni pełen zawodów i treningów. Dla niektórych jesień i zima oznaczają wstrzymanie startów aż do wiosny, a inni rozpoczynają sezon halowy. Każdy koń potrzebuje jednak czasu na regenerację po ciężkim sezonie, dlatego warto wprowadzić do planu treningowego okres zwany roztrenowaniem
Roztrenowanie konia – co to takiego?
Roztrenowanie konia to okres, kiedy wierzchowiec ma czas na odpoczynek, regenerację oraz przygotowanie do dalszych treningów i startów. Należy pamiętać, że zwierzę przyzwyczajone do intensywnego wysiłku będzie odczuwało jego potrzebę. Dlatego też cały proces należy przeprowadzać stopniowo. Takie końskie “wakacje” powinny trwać od trzech do ośmiu tygodni – w zależności od tego, jaką dyscyplinę sportu uprawiamy i jak planujemy starty. Czas ten powinien być dopasowany do potrzeb konia, tempa jego regeneracji oraz intensywności zabiegów wspomagających.
Należy zacząć od stopniowego zmniejszania obciążenia podczas jazdy, ale nigdy nie można całkowicie zrezygnować z treningu. W takim wypadku spadek kondycji następuje bowiem bardzo szybko, a jej odbudowanie jej dużo trudniejsze, niż utrzymanie. Poza tym koń, który nagle zostanie odstawiony od treningu, będzie bardzo pobudzony.
Proces roztrenowania konia sportowego
I FAZA (ok. 1 tygodnia)
- zmniejszenie wysiłku podczas jazdy
- skupienie na ćwiczeniach rozciągających (żucie z ręki, chody boczne, praca na drążkach)
- czas treningu może pozostać niezmieniony
II FAZA (ok. 2 tygodni)
- kontynuacja założeń pierwszej fazy
- wycofujemy kłus ćwiczebny i galop w pełnym siadzie, żeby dać odpocząć mięśniom grzbietu
- wprowadzenie dodatkowego ruchu w karuzeli, który pozwala na psychiczny relaks
III FAZA (ok. 2 tygodni)
- zwiększenie udziału stępa w czasie jazdy
- skupienie treningu na ćwiczeniach znanych i niesprawiających trudności koniowi oraz na ćwiczeniach rozluźniających
- wydłużenie czasu spędzanego na padoku lub karuzeli, co pozwoli na utrzymanie konia w kondycji
IV FAZA (nie więcej niż 1,5 tygodnia)
- całkowite zaprzestanie treningów pod siodłem
- zwiększenie czasu spędzanego na padoku
- co najmniej 30 minut dziennie pracy na karuzeli bądź lonży
W zależności od potrzeb wierzchowca, z którym pracujemy, możemy wydłużać poszczególne fazy roztrenowania oraz wspomagać się zabiegami tzw. odnowy biologicznej (np. masaż, solarium, wcierki). Po okresie roztrenowania koń powinien zostać stopniowo wdrożony z powrotem do pracy.
Gdy startujesz na halach…
Jeżeli ty i twój koń macie w planach starty w sezonie halowym, wówczas nie mówimy o roztrenowaniu, ale o regeneracji. Takiemu wierzchowcowi warto dać trzy tygodnie wytchnienia, które pozwolą odpocząć zmęczonym mięśniom i stawom. Będzie to dla konia także regeneracja psychiczna. Nie rezygnujemy wówczas z pracy pod siodłem, żeby nie doprowadzić do całkowitego roztrenowania. Zmniejszamy jednak stopień intensywności treningów. Dobrze jest więc skupić się na ćwiczeniach rozluźniających i rozciągających. W przypadku skoczków zalecane jest ograniczenie ilości skoków i ich wysokości na rzecz pracy na drążkach i szeregach gimnastycznych. Regenerację wspomogą wyjazdy w teren oraz intensywna odnowa biologiczna.
Tekst: Agnieszka Zaręba, MP