Rodzaje regeneracji
Regeneracja fizyczna skupiona jest na wszelkich formach odnowy organizmu. Zaczynając do snu przez dietę lub suplementację po metody rozluźniające nasze ciało jak masaż. Regeneracja mentalna opiera się na działaniach, których celem jest wsparcie naszego umysłu. Polega ona przede wszystkim na odpoczynku od rzeczy, które wywołują stres, spadek nastroju lub powodują stan przygnębienia i niechęci.
Jeżeli w trybie treningowym nie zostanie wykorzystana metoda regeneracji, może doprowadzić to do przetrenowania. Wynika to z nałożenia na zawodnika lub konia zbyt dużych obciążeń fizycznych i/lub mentalnych. W efekcie wpływa to negatywnie na starty w zawodach oraz na regularne treningi.
Przetrenowanie objawia się ogólnym przemęczeniem, spadkiem samopoczucia, podatnością na urazy, pogorszenie umiejętności mentalnych np. koncentracji. Należy mieć na uwadze, że każdy zawodnik i wierzchowiec ma swoje indywidualne granice wytrzymałości. Dlatego w tej samej grupie zawodników dla jednych treningi bez regeneracji nie będą powodować przetrenowania, a u innych wywołają kontuzję. W długofalowym wymiarze może to również doprowadzić do wypalenia. Między innymi polega ono na utrzymującej się niechęci do uprawianej dyscypliny, ciągłym zmęczeniu, zmianach nastroju, wzrostem niepokoju.
Jakie są najpopularniejsze i najbardziej zalecane sposoby regeneracji dla jeźdźców? Pisaliśmy o tym już TUTAJ.