To co jemy wpływa na nasze samopoczucie, to prawda od dawna znana. Naukowcy wykazali, że zachowania koni, które wskazują na problemy związane z dobrostanem, jak stereotypie, czy agresja, mogą być powiązane z tworzeniem bakterii jelitowych.
Jak stres wpływa na bakterie jelitowe u koni?
Dodatkowo nowe badania potwierdzają istnienie tak zwanej osi jelitowo-mózgowej u koni, z czego wynika, że zdrowie psychiczne i zdrowie jelit są ze sobą ściśle związane.
W Scientific Reports Núria Mach i jej zespół badawczy zidentyfikowali szereg czynników, które wpływają na skład mikroflory jelit, a jedną z nich była uprawiana dyscyplina sportu.
Do swoich badań naukowcy z Francji i Hiszpanii pobrali próbki krwi i kału od 185 zdrowych koni sportowych, którymi opiekowano w podobnych warunkach w odstępie ośmiu miesięcy. Ocenili także 41 czynników związanych z warunkami życia, od diety, podłoża, warunków w stajni i dyscypliny sportowej po wiek, płeć, stan zakażenia pasożytami, zachowanie, pH kału oraz ich obciążenie grzybami i pierwotniakami.
Wszystkie konie mieszkały w podobnych warunkach, ale specjalizowały się w różnych dyscyplinach (46% ujeżdżenie, 25% – skoki, 25% – WKKW). Ogółem 30% koni przypisano do poziomów o wyższych wymaganiach psychicznych i fizycznych. Konie poddano też ocenie masy ciała 78% mieściło się w dobrej normie, u 14% stwierdzono nadwagę, a 8% koni było zbyt chudych. ]
Zidentyfikowano bakterie w organizmach koni i zaobserwowano wysoki stopień zmienności typów bakterii między osobnikami, szczególnie wśród rzadszych gatunków drobnoustrojów jelitowych. Znaczną zmienność zaobserwowano w ponownych badaniach przeprowadzonych 8 miesięcy później.
„Nie należy zakładać stabilności mikroflory kałowej nawet u zdrowych koni” – powiedzieli autorzy.
Ich praca wykazała, że uprawiane dyscypliny były silnie związane ze zmiennością mikroflory jelitowej. To wskazuje na związek między mikroflorą jelitową, a wysokim poziomem stresorów fizycznych i psychicznych. Oszacowano, że dyscyplina odpowiada za 5,79% zmienności zaobserwowanej w badaniu.
Według naukowców na skład mikroflory jelitowej wpływ ma także ściółka, na której stały konie, ze słomy i wiórów drzewnych lub granulek. Naukowcy stwierdzili, że ponieważ coraz więcej elitarnych koni sportowych cierpi na stres, celowanie w mikroflorę stwarza nową okazję do zbadania interakcji dwukierunkowych w obrębie osi mikroflory mózg-jelito.
Dowody wskazują , że zmiany u zdrowych koni sportowych utrzymywanych w tym samym ośrodku i karmionych tą samą dietą były głównie związane z dyscypliną jeździecką. Głównie odpowiedzialne są za to stresowy psychiczne i fizyczne.
„W naszym badaniu uważano, że stres występuje częściej u koni trenowanych do ujeżdżenia i skoków, ponieważ większość z nich to elitarni sportowcy, którzy jeździli na międzynarodowe zawody, trenowali wiele godzin dziennie, pięć dni w tygodniu, przez kilka tygodni bez wolnego od treningu. ”
Dodali, że zachowania związane z zaburzeniami psychicznymi, w tym nadmierna czujność i, w mniejszym stopniu, stereotypie, były również związane ze składem mikroflory kałowej u koni. Co ciekawe, określone rodzaje bakterii były istotnie powiązane z zachowaniami wskazującymi na pogorszenie dobrostanu wierzchowców.
Źródło: Núria Mach, Alice Ruet, Allison Clark, David Bars-Cortina, Yuliaxis Ramayo-Caldas, Elisa Crisci, Samuel Pennarun, Sophie Dhorne-Pollet, Aline Foury, Marie-Pierre Moisan, Léa Lansade; Priming for welfare: gut microbiota is associated with equitation conditions and behavior in horse athletes; Scientific Reports; 10; 8311 (2020); https://doi.org/10.1038/s41598-020-65444-9