Weterynaria18.12.2020 Przewlekły ból u koni – jak go badać? Fale mózgowe koni wykazują charakterystyczne oznaki przewlekłego bólu grzbietu, donoszą francuscy naukowcy. Ocena bólu, w szczególności bólu przewlekłego, jest ogromnym…
Weterynaria17.12.2020 Historyczny sukces weterynarzy – pierwsza wymiana stawu biodrowego zakończona sukcesem! Lekarze w dwóch weterynaryjnych szpitalach uniwersyteckich na Uniwersytecie w Liverpoolu świętują wyjątkowy sukces z udziałem specjalnego pacjenta o imieniu Duncan.…
Weterynaria11.05.2020 Koronawirus i zwierzęta – naukowcy podkreślają pilną potrzebę badań Ile wiemy o możliwości przenoszenia się koronawirusa na zwierzęta? Trójka amerykańskich naukowców twierdzi, że nie wystarczająco i istnieje pilna potrzeba przeprowadzenia…
Weterynaria30.04.2020 Bioceltix z kolejną falą finansowania – weterynaryjne leki biologiczne powstają we Wrocławiu Wrocławska firma biotechnologiczna jako jedna z niewielu na świecie, pracuje nad przełomowymi lekami dla zwierząt i właśnie otrzymała kolejny 1…
Weterynaria10.04.2020 Borelioza koni – czym jest i jakie są jej objawy? Wiele słyszy się o boreliozie u ludzi, czy psów i rzeczywiście u ludzi i psów jest to groźna choroba, która…
Weterynaria09.04.2020 Działaj na nos! Czyli o tym, jak działają zwierzęce feromony Nerwowy, niespokojny koń? Nadmiar stresu? Sięgnij po naturalne sposoby radzenia sobie z problemami behawioralnymi swoich koni. A Ty co wiesz…
Weterynaria30.03.2020 Tężec – groźna konsekwencja zranienia Zajmując się końmi powinniśmy wiedzieć, jakie zagrożenie stanowi tężec. A zagrożenie jest poważne…
Weterynaria07.02.2020 Aservo EquiHaler – nowa nadzieja dla koni z astmą? Boehringer Ingelheim otrzymuje zgodę na Aservo® EquiHaler®, pierwszą w branży terapię ciężkiej astmy u koni tj. RAO (Recurrent airways obstruciton). Oczekuje…
Weterynaria17.01.2020 Czy jest możliwe udowodnienie zastosowania terapii falą uderzeniową? Leczenia zwane terapią falą uderzeniową (ESWT - extracorporeal shockwave therapy) jest stosowane zarówno u ludzi, jak i u koni. Stosuje się…
Weterynaria02.01.2020 Po co ta dutka? – czyli o poskramianiu słów kilka Bezpieczeństwo przede wszystkim – to zasada, do której stosują się także lekarze weterynarii.…
Weterynaria03.12.2019 Łatwiejsza diagnoza kolki dzięki biomarkerom? Biomarker surowicy krwi może pomóc w diagnozowaniu problemów z jelitami u koni. Poziomy tlenku azotu w surowicy krwi mogą być…
Weterynaria29.10.2019 Standaryzowany atlas mózgu konia został stworzony przez naukowców Standaryzowany atlas mózgu został stworzony przez amerykańskich naukowców przy użyciu maszyny MRI 3 tesli. Według nich atlas będzie podstawowym źródłem…
Weterynaria24.10.2019 Badanie biomarkerów krwi – szybsza droga do diagnozy łagodnej astmy u koni? Jeśli zostanie opracowany, ekonomiczny i stosunkowo łatwy do wykonania test paskowy może pomóc weterynarzom w lepszej identyfikacji koni z astmą…
Weterynaria18.10.2019 Ślepota miesięczna – tajemnicza choroba oczu koni Może mieć różne objawy, nie zawsze wiadomo, co ją wywołuje. Poznaj tę dziwną chorobę i dowiedz się, jak pomóc swojemu…
Weterynaria09.10.2019 Kiedy powinniśmy zwrócić się o pomoc do chiropraktyka? „Chiropraktyka jest formą terapii manualnej, która używa kontrolowanych sił w stosunku do konkretnych stawów czy innych okolic ciała, aby wywołać…
Weterynaria10.09.2019 Krótkie sprinty lekarstwem dla końskich kości? Naukowcy odkryli, że krótkie sprinty są tonikiem dla zdrowych kości. Zdaniem badaczy, zwierzęta potrzebują niezwykle niewiele ćwiczeń, aby budować zdrowsze…
Weterynaria06.09.2019 Plastikowe repliki końskich kości pomogą przyszłym weterynarzom w nauce? Nauka anatomii jest istotną częścią edukacji każdego weterynarza i ważne jest tutaj praktyczne podejście. Jednak umożliwienie uczniom zdobycia prawdziwych części…
Weterynaria03.09.2019 Asymetria u koni – czy zawsze jest wynikiem kulawizny? W badaniach wykazano, że znaczna liczba koni trenujących uważanych za zdrowe przez ich właścicieli ma nierównomierny ruch, co budzi podejrzenia…
Weterynaria13.08.2019 Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia kolki u koni? Czynniki ryzyka wystąpienia kolki u koni zostały wyróżnione podczas ważnego przeglądu. Podwyższone ryzyko kolki związane ze zmianami opieki nad końmi…
Opieka10.06.2019 Przede wszystkim zapobiegaj! Szczepienia koni – co, jak i kiedy Każdy właściciel staje przed tym problemem – jak planować kalendarz szczepień? Podpowiadamy, jak planować szczepienia koni, aby były skuteczne! Jak…
Weterynaria04.06.2019 Dlaczego koń nie przewraca się, kiedy śpi? Jak to się dzieje, że konie potrafią odpoczywać i spać na stojąco, nie tracąc przy tym energii mięśniowej? Za wszystko…
Weterynaria29.05.2019 Mało efektowny ruch? Przyczyna może leżeć… w żołądku! Jakość i obszerność ruchu jest ważna u koni we wszystkich dyscyplinach. Naukowcy zbadali, że…
Weterynaria21.05.2019 Uszkodzenia ścięgien – jak sobie z nimi poradzić? Kulawizna? W 10% przypadków przyczyną jest uszkodzenia ścięgien u koni. Jak ich uniknąć? Jakie są konsekwencje? Jakie są najlepsze metody…
Weterynaria09.05.2019 Zapytaj weta #27 – Co to jest koguci chód? W praktyce klinicznej można spotkać się z pojęciem „koguci chód”. Opisuje ono specyficzny sposób chodzenia. Tylna noga jest mocno zginana…
Weterynaria25.04.2019 Kleszcz u konia? Na te objawy lepiej zwrócić uwagę! Kleszcze mogą przenosić wiele czynników chorobotwórczych, wśród których są wirusy, bakterie oraz pierwotniaki. Dobrze więc wiedzieć, jakie są objawy chorób odkleszczowych…
Weterynaria17.04.2019 Zapytaj weta #26 – Jak wygląda leczenie wrzodów żołądka u konia? Na początku należy sobie uzmysłowić, iż żadne leczenie farmakologiczne nie przyniesie wymiernych efektów, jeśli nie zostaną zmienione warunki bytowania konia.…
Weterynaria13.04.2019 Szeroki zbiór badań dotyczących ochwatu został udostępniony online Ochwat - złożona, powszechna i często niszcząca choroba - jest drugim największym zabójcą koni domowych. Teraz zestaw ważnych badań na…
Weterynaria10.04.2019 Jak rozpoznać problemy stomatologiczne u koni? Problemy stomatologiczne u koni są niemal tak częste jak choroby aparatu ruchu. Masywne uzębienie konia jest wynikiem przystosowania tego gatunku…
Weterynaria02.04.2019 Zapytaj weta #25 – Czy mój koń ma pasożyty? Nawet mimo regularnego odrobaczania może się zdarzyć, że u naszego konia wystąpią pasożyty. Jak rozpoznać problem? Pasożyty u koni są…
Weterynaria27.03.2019 Zapytaj weta #24 – jak powinna wyglądać pierwsza pomoc u koni? Co zrobić, jeśli twój koń uległ wypadkowi? Kto ponosi odpowiedzialność i jak udzielić zwierzęciu pierwszej pomocy? Podpowiadamy, co zrobić, żeby…
Weterynaria19.03.2019 Zapytaj weta #23 – Jak wygląda leczenie gorączki błotnej u koni? Gorączka błotna jest chorobą występującą na całym świecie, jednak najczęściej notowana jest w strefach klimatu gorącego. Wywoływana jest przez bakterie…
Weterynaria18.03.2019 Dlaczego konie w Azji nie chorują na grypę? Zagadnienie trafiło pod lupę naukowców Wirusy ptasiej grypy zarażają konie w Mongolii, ale nie powodują dużych wybuchów choroby u tych zwierząt. Dlaczego tak się dzieje?…
Weterynaria11.03.2019 Zima a niedobory witamin – ten problem dotyczy także koni Zimą nie tylko niska temperatura wpływa na zmianę końskiej diety. Brak słońca i zimowy niedobór witamin u koni także powinny zostać wzięte…
Weterynaria05.03.2019 Zapytaj weta #22 – Jak rozpoznać gorączkę błotną? Wydaje ci się, że z łatwością rozpoznasz chorobę u swojego konia? Część schorzeń ma charakterystyczne objawy, ale niektóre, mniej znane…
Weterynaria25.02.2019 Stajenna apteczka – sprawdź, czego nie powinno w niej zabraknąć! Wypadki chodzą nie tylko po ludziach, ale i po koniach. By być przygotowanym na ewentualne nieszczęścia, dobrze gdy stajenna apteczka…
Weterynaria20.02.2019 To problem wielu koni! Co wiesz o chorobie wrzodowej? Wrzody żołądka u koni to jedno z często niedocenianych schorzeń. Wiele kolek ma podłoże właśnie w chorobie wrzodowej. Schorzenie jednak…
Weterynaria15.02.2019 Kiedy koń zaczyna się starzeć? Hodowcy koni i lekarze weterynarii dużą uwagę skupiają na opiece nad źrebiętami, co jest zrozumiałe, ponieważ tak młody organizm wymaga…
Weterynaria06.02.2019 Zapytaj weta #21 – Koń kuleje, co powinniśmy zrobić? Przyjeżdżasz do stajni pełen energii i pomysłów na dzisiejszy trening, a na miejscu…
Weterynaria23.01.2019 Zapytaj weta #20 – Co słychać w końskim sercu? Czy koniom wykonuje się badania EKG? Kiedy warto je wykonać? Jaką wiedzę możemy dzięki temu zdobyć i do czego może…
Weterynaria22.01.2019 Zapytaj weta #19 – Strzeż się ochwatu! Choroba niebezpieczna, niosąca poważne konsekwencje sięgające całego życia konia. Warto ją dobrze…
Weterynaria19.01.2019 Kwestia stopni: czy podręczniki podają prawidłowe wskazania odnośnie końskiej temperatury ciała? Zakres temperatur określający końskie zdrowie, według brytyjskich badań może mieć zbyt wysoką wartość graniczną. Badanie temperatury często pozwala nam na…